Oleje Serwis
Serwis fotograficzny Claudia Toruń obrazujący firmę, nasze możliwości, warunki pracy. Bez „ściemy i bajerowania”
P.W. Claudia Toruń
W naszym Serwisie wymieniamy w pojazdach oleje silnikowe, przekładniowe. Sprzedajemy i uzupełniamy eksploatacyjne płyny samochodowe, filtry oleju, powietrza, paliwa. W ofercie także kosmetyki, akcesoria, dodatki i komponenty samochodowe i przemysłowe. Usługi wykonujemy w nowocześnie wyposażonym warsztacie samochodowym z zachowaniem najwyższych standardów rzemieślniczych.
Często zadawane pytania
Zestaw najczęściej zadawanych pytań i wątpliwości.
Czy wymiana oleju jest ważna i jak często wymieniać olej?
Olej i filtry należy wymieniać zgodnie z zaleceniami producenta pojazdu lub nawet dokonać tych wymian przed upływem określonego okresu. Wymiany olejów są ustalane według danego czasu lub przebytych dystansów. Regularne wymiany oleju pozwalają utrzymać silnik w dobrym stanie technicznym i gwarantują ochronę wszystkich jego podzespołów. Regularnie sprawdzaj poziom oleju w silniku, zwłaszcza po jego wymianie !
Czy rzeczywiście częsta wymiana oleju zapewnia jakiekolwiek korzyści?
Nieregularne wymiany oleju mogą znacznie obniżyć zakres ochrony silnika przed zużyciem. Olej silnikowy gromadzi wszystkie pozostałości po spalaniu paliwa, sadzę, osady, wodę i substancje kwasowe, a także niezużyte lub częściowo zużyte paliwo. Składniki aktywne oleju stopniowo tracą swoje właściwości i obniżają jego wydajność. Regularna wymiana oleju zapewnia, że skład oleju zawsze jest prawidłowy, a sam olej zapewnia najlepszą ochronę.
Olej zapewnia również usuwanie pozostałości, które mogą odkładać się w silniku, powodować korozję podzespołów i przyczyniać się do zwiększonego zużycia. Regularnie sprawdzaj poziom oleju w silniku, zwłaszcza po jego wymianie !
Dlaczego dobór właściwego oleju silnikowego jest istotny?
Olej pozwala silnikowi pracować. W przypadku użycia niewłaściwego oleju silnik nadmiernie się zużywa i jest narażony na korozję. Nagromadzone zabrudzenia mogą także doprowadzić do zatarcia silnika. Dzięki olejom markowych firm możesz jeździć spokojnie i cieszyć się płynną pracą silnika, a cena tej przyjemności nie przekracza kosztów jednego baku paliwa. Regularnie sprawdzaj poziom oleju w silniku, zwłaszcza po jego wymianie !
Kiedy i po jakim czasie powinno się wymieniać olej w aucie?
W przypadku wymiany oleju, w każdym samochodzie mamy do czynienia z dwoma wskazówkami, które coraz częściej stają ze sobą w sprzeczności. Wskazówkami tymi są:
- Zalecenia producenta auta
- Zalecenia ekspertów, mechaników oraz doświadczonych kierowców.
Z reguły zalecenia producenta stanowią wskazówkę wiarygodną, obowiązującą i nieprzekraczalną. Jeśli więc producent w instrukcji obsługi pojazdu zamieści wskazówkę, że interwał wymiany oleju w tym konkretnym modelu to 20 tys. km, to tego należy się trzymać i w żadnym wypadki nie wolno tego interwału przeciągać. Coraz częściej jednak zalecenia producentów są poprawiane przez ekspertów i mechaników, którzy w określonych przypadkach doradzają skrócenie interwału wymiany oleju. W skrajnych przypadkach nawet o połową.
Podsumowując – olej wymieniajcie nie rzadziej, niż zaleca to producent auta, przy czym z określonych powodów możecie go odpowiednio skrócić. Powodami tymi mogą być np. doświadczenia innych użytkowników, specyfika konkretnego modelu czy zwykły błąd producenta. Regularnie sprawdzaj poziom oleju w silniku, zwłaszcza po jego wymianie !
Czemu nie mogę po prostu dolewać oleju?
Dolewanie oleju to za mało, ponieważ stary olej w silniku jest narażany na większe obciążenia, które w nowoczesnych silnikach są znacznie większe niż w silnikach wyprodukowanych kilka lat temu, ponieważ w miskach olejowych dzisiejszych, lżejszych silników znajduje się o około 25% oleju mniej. Wielką zaletą olejów markowych firm jest jego zdolność do oczyszczania podzespołów i utrzymywanie czystości aż do kolejnej wymiany. Regularnie sprawdzaj poziom oleju w silniku, zwłaszcza po jego wymianie !
Dlaczego olejów jest tak wiele i w jaki sposób dobrać właściwy z nich?
W książce serwisowej pojazdu określono dolne brzegowe parametry oleju jaki powinien być używany. Można jednak stosować oleje o lepszych parametrach niż minimalne. Dobór odpowiedniego oleju silnikowego zależy od:
- rodzaju samochodu – samochody wyczynowe wymagają olejów o wyższych parametrach.
- rocznika samochodu – nowoczesne silniki cechują się wysokimi wymaganiami w stosunku do oleju (połączenie wysokiej wydajności i oszczędności paliwa). Zaawansowane technologicznie oleje są dostosowane do rosnących wymagań inżynieryjnych. Przykładowo: przedmuchy spalin do skrzyni korbowej silnika mogą powodować błyskawiczne utlenianie olejów wyprodukowanych w starszej technologii, a nieprawidłowo dobrany olej może być przyczyną uszkodzeń delikatnych układów oczyszczalnia spalin.
- warunków jazdy – jazda po trasach szybkiego ruchu lub w korkach (częste zatrzymywanie i ruszanie) wymaga stosowania olejów o wyższej jakości, co zapobiega nadmiernemu zużyciu podzespołów silnika.
Można wybrać jeden z polecanych produktów dostosowanych do określonych zastosowań. Regularnie sprawdzaj poziom oleju w silniku, zwłaszcza po jego wymianie !
Dlaczego właściwości czyszczące oleju są ważne?
Utrzymanie silnika w czystości jest niezwykle ważne, ponieważ gwarantuje dłuższą bezawaryjną pracę. Jeśli podzespoły silnika są zabrudzone, smarowanie może nie być wydajne i silnik nie będzie prawidłowo chroniony. Osady mogą również być przyczyną przedwczesnych awarii. Oleje silnikowe markowych firm zapewniają czyszczenie i chronią silnika przy jednoczesnym zachowaniu jego wysokiej wydajności. Regularnie sprawdzaj poziom oleju w silniku, zwłaszcza po jego wymianie !
W jaki sposób olej chroni silnik?
Z wielu powodów:
Czysty silnik – związki zawarte w olejach markowych firm usuwają osady, zabrudzenia i zanieczyszczenia z podzespołów silnika, co zapobiega zatorom w układzie smarowania. Olej wiąże zabrudzenia i unieszkodliwia je do czasu wymiany oleju.
Mniejsze tarcie i zużycie – oleje markowych firm tworzą warstwę ochronną w silniku, a wyjątkowe dodatki zapobiegają stykaniu się elementów ruchomych i powodują obniżenie oporów. Dzięki temu silnik pracuje cicho i bardzo wydajnie.
Niższa temperatura – oleje markowych firm obniżają temperaturę w gorących strefach silnika (np. przy pierścieniach tłokowych, gdzie temperatura może wynosić nawet 320°C) i równomiernie rozpraszają ją po całej powierzchni silnika.
Zapobieganie korozji – oleje markowych firm chronią podzespoły silnika pracujące pod dużym obciążeniem przed korozją, nawet przy wydłużonych okresami pomiędzy wymianami oleju. Badania wykazują, że oleje zapewniają najlepszą ochronę w swojej klasie, wydłużają okres bezawaryjnej pracy silnika i pozwalają uniknąć niektórych kosztownych napraw. Regularnie sprawdzaj poziom oleju w silniku, zwłaszcza po jego wymianie !
Z czego składa się olej?
Oleje silnikowe składają się z trzech ważnych komponentów: bazy olejowej, składników wpływających na lepkość i dodatków zwiększających jego wydajność. Wszystkie te składniki są pieczołowicie dobierane i mieszane tak, aby powstały olej zapewniał jak najwyższa ochronę silnika. Regularnie sprawdzaj poziom oleju w silniku, zwłaszcza po jego wymianie !
Jak sprawdzić poziom oleju w samochodzie?
Jest to wręcz banalnie proste. O zbyt niskim poziomie oleju poinformuje Was kontrolka przedstawiająca olejarkę. Kiedy się zapali, nie ma już co sprawdzać stanu oleju, trzeba po prostu dolać brakującą ilość. Jeśli jednak chcecie po prostu sprawdzić, jaki jest aktualny poziomu oleju w Waszym aucie, wystarczy odczytać ten poziom z bagnetu olejowego. Pamiętajcie, aby poziom oleju sprawdzać zawsze na zimnym silniku i na prostej, równej nawierzchni. Regularnie sprawdzaj poziom oleju w silniku, zwłaszcza po jego wymianie !
Do jakiego poziomu należy dolewać olej?
Najlepiej i najbezpieczniej jest zawsze utrzymywać olej pomiędzy wyznaczonym przez producenta auta minimum a maximum. Obie te wartości możecie odczytać z bagnetu olejowego. O tym, czym grozi niedostatek oleju, już wiecie. A co w przypadku, gdy dolejecie przez nieuwagę za dużo oleju do zbiorniczka? Również nie jest to dobra sytuacja, ponieważ nadmiar oleju oznacza:
- wzrost ciśnienia w układzie smarowania,
- zwiększone spalanie oleju,
- możliwe wypychanie uszczelnień przez olej i jego opary.
Jeśli dolejecie oleju zdecydowanie za dużo, trzeba będzie jego nadmiar z układu odciągnąć. Przy niewielkiej nadwyżce oleju nie jest to wymagane, ponieważ producenci aut przewidzieli podobną sytuację i pozostawili pewną „zakładkę” przy określaniu maksymalnego poziomu oleju w układzie. Regularnie sprawdzaj poziom oleju w silniku, zwłaszcza po jego wymianie !
Czy można mieszać ze sobą różne oleje samochodowe?
Mieszanie różnego rodzaju olejów samochodowych jest możliwe, o ile dotyczy to mieszania olejów tej samej klasy i jakości, ale różnych marek (producentów). Mieszanie ze sobą olejów silnikowych o różnych klasach lepkości czy o różnych bazach olejowych jest co najmniej niewskazane. Choć są od tej zasady pewne wyjątki. Regularnie sprawdzaj poziom oleju w silniku, zwłaszcza po jego wymianie !
Czy olej z beczki różni się od oleju z konfekcji?
Formulacja (skład i technologia wytwarzania) olejów stosowanych do napełniania tzw. konfekcji i opakowań zbiorczych jak beczki jest dokładnie taka sama i powstaje w tych samych fabrykach, na tych samych liniach produkcyjnych. Różni się jedynie maszyna do nalewania/pakowania – inna do beczek, inna do konfekcji. Z tego powodu z całą pewnością pod względem jakości olej z beczki nie różni się od oleju z konfekcji. Dodatkowo warto zauważyć że różne fabryki używają tych samych formulacji i procesów produkcyjnych więc nawet jeśli np. EDGE 5W-30 LL w opakowaniu 1L zostanie wyprodukowany w innej fabryce niż EDGE 5W-30 LL w opakowaniu 208L to oba oleje mają dokładnie taki sam skład i zastosowanie.
Jaką mam pewność, że oleje sprzedawane w Waszym serwisie są oryginalne?
Jako oficjalny dystrybutor markowych firm zapewniamy, iż wszystkie produkty sprzedawane i polecane przez P.W. Claudia Oleje Barbara Rokosz w Toruniu są produktami w 100% oryginalnymi i pochodzą tylko i wyłącznie z oficjalnego źródła. O legalności i oryginalności w/w produktów zapewnia wystawiony przez nas certyfikat. Dodatkowo każda beczka znajdująca się w serwisie ma swój numer batch, który zapewnia o oficjalnym pochodzeniu danego produktu.
Czy filtr oleju należy wymieniać równocześnie z wymienianym olejem silnikowym ?
Wraz z wymianą oleju silnikowego konieczne jest założenie nowego filtru oleju. Zadaniem filtra olejowego jest skuteczne ograniczanie zanieczyszczeń, jakie wraz zasysanym z zewnątrz powietrzem przedostają się do silnika. Niestety, filtr powietrza nie wyłapuje wszystkich zanieczyszczeń, dlatego wspomaga go w tym również filtr oleju. Ten ostatni dodatkowo oczyszcza sam olej, wyłapując wszelkie zabrudzenia. Aby taki filtr mógł optymalnie spełniać swoje zadanie, musi być czysty i najlepiej, jeśli będzie to produkt renomowanego producenta. Wymiana filtru olejowego nie jest skomplikowana. Wystarczy wykręcić stary filtr, a przed wkręceniem nowego, nasmarować jego uszczelkę olejem. Nowy filtr to zazwyczaj koszt kilkudziesięciu złotych, a może uchronić silnik przed poważnymi awariami. Regularnie sprawdzaj poziom oleju w silniku, zwłaszcza po jego wymianie !
Nowy filtr powietrza – dlaczego warto go założyć?
Wymiana oleju silnikowego jest doskonałą okazją, żeby wymienić również filtr powietrza. Jeśli pozostawimy dotychczasowy, może to wpłynąć na szybsze zabrudzenie się filtru oleju, który będzie musiał wyłapywać więcej zanieczyszczeń.
W nowych samochodach filtry powietrza mają wyjątkowo istotne znaczenie. Muszą bardzo dokładnie oczyszczać powietrze, zanim trafi ono do komory spalania – jest to warunek prawidłowego działania silnika. Wysokiej klasy filtr zapewnia trwałość poszczególnych elementów jednostki napędowej, takich jak cylindry i tłoki. Silnik może zasysać nawet 20 g kurzu na 1000 przejechanych przez samochód kilometrów. Dodatkowo, zabrudzenie filtra przyczynia się do wzrostu zużycia paliwa.
Uszczelka korka spustowego
Wiele osób zapomina, że przy wymianie oleju silnikowego należy założyć także nową uszczelkę korka spustowego, a najlepiej cały korek spustowy wraz z uszczelką. Tylko wtedy zyskamy pewność, że układ smarowania silnika jest rzeczywiście szczelny i nie będzie dochodziło do wycieków, które nie tylko powodują ubytek oleju w silniku, ale również wpływają negatywnie na środowisko naturalne. Regularnie sprawdzaj poziom oleju w silniku, zwłaszcza po jego wymianie !
Co jeszcze wymienić wraz z olejem?
Wymiana oleju silnikowego oraz wspomnianych powyżej filtrów może być również dobrym pretekstem do założenia nowych filtrów, o wymianie których nie zawsze się pamięta w codziennej eksploatacji samochodu. Przede wszystkim warto zdecydować się na założenie nowego filtra paliwa - szczególnie, gdy mamy do czynienia z silnikiem Diesla. Taki silnik jest bardzo wrażliwy na wszelkie zanieczyszczenia paliwa. Filtr można wymienić samemu, zwracając jedynie uwagę na właściwy kierunek przepływu paliwa, który jest oznaczony na obudowie. Przy okazji dobrze jest również wymienić filtr kabinowy, który oczyszcza powietrze wtłaczane do wnętrza pojazdu. Wymiana oleju może być również dobrą okazją, żeby wspomóc działanie układu napędowego różnymi preparatami.
P.W. Claudia Barbara Rokosz
Ważne linki
Otwarte
Poniedziałek – Piątek 09.oo – 16.oo
Sobota – na telefon
Obszar działania
Toruń miasto
Okolice w promieniu do 100 km
Najbliższe dzielnice
Osiedle Wrzosy
Osiedle Jar
Dane kontaktowe
Jeśli masz jakiekolwiek pytania, nie wahaj się z nami skontaktować!
Telefon komórkowy:
502 481 101 ; 56 652 95 42
Email:
claudiaoleje@poczta.onet.pl
Adres:
87-100 Toruń – Wrzosy, ul. Żbikowa 5